JEDZIEMY DO OJCA LEONA

Wszystkich przyjaciół i znajomych ojca Leona Knabita informuję, że nasz dostojny Jubilat rozpoczął 95 rok życia. Razem z nim dziękujemy Panu Bogu za dar jego kapłańskiej i zakonnej posługi. 27 grudnia ubiegłego roku, o. Leon obchodził Jubileusz Kamienny swojego Kapłaństwa, czyli 70. rocznicę święceń kapłańskich. Chcemy to uczcić i być razem z Ojcem Leonem, tak jak obchodziliśmy jego wcześniejsze jubileusze.

Wszystkich chętnych zapraszam bardzo serdecznie na wyjazd do Tyńca, w dniu 27 stycznia bieżącego roku. Co do szczegółów, proszę się kontaktować ze mną. Proszę o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 21 stycznia br.

Ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan

Tel: 692-540-808
e-mail: wzarebczan@gmail.com

 

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE ŚP. PROF. STANISŁAWA GRYGLA

Jak poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, uroczystości pogrzebowe śp. prof. Stanisława Grygla rozpoczną się w najbliższy czwartek, 23 lutego o godz. 15.00, Mszą św. w Kościele Santa Maria in Traspontina w Rzymie. Następnie ciało zmarłego zostanie przewiezione do Krakowa, gdzie w niedzielę, 26 lutego o godzinie 14.00, zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa w Kościele św. Jadwigi w Krakowie-Krowodrzy pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Bezpośrednio po niej zmarły Profesor zostanie przewieziony do rodzinnych Zembrzyc, gdzie około godz. 16.30 trumna złożona zostanie w grobie na cmentarzu parafialnym. Rodzina zwraca się z prośbą do uczestników pogrzebu, aby zamiast tradycyjnych kwiatów, złożyć ofiarę na Domy Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan

 

Ważny komunikat

Po dwuletniej przerwie spowodowanej posługą duszpasterską w archidiecezji krakowskiej wracam do Was i z radością informuję, że ;

Na YouTube można posłuchać moich refleksji do liturgii słowa na niedziele i święta (aby otworzyć wszystkie klilnij tutaj , aby otworzyć ostatnio dodane filmy kliknij tutaj), począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu przez Święta Bożego Narodzenia, aż do kolejnej niedzieli w bieżącym Roku Liturgicznym.

W dniu 12 lutego b.r., z zachowaniem ostrożności sanitarnej, planujemy wraz z wszystkimi chętnymi braćmi i siostrami rekolekcyjnymi  odwiedzić ojca Leona Knabita w Opactwie Benedyktynów  w Tyńcu. W programie znajdzie się min. Msza św. koncelebrowana przez naszych kapłanów, konferencja o. Leona, zwiedzanie Opactwa oraz wspólny obiad.

            Chętnych do wzięcia udziału w tym spotkaniu proszę o zgłoszenie się do końca stycznia br.

Zapisy można zgłaszać telefonicznie -  692 540 808 lub mailem: wzarebczan@gmail.com

Ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan

 

Jedyne takie rekolekcje w naszym życiu

Odbywamy właśnie światowe rekolekcje, jakich nie doświadczyliśmy nigdy. Prawdopodobnie najbardziej refleksyjne rekolekcje w życiu każdego z nas. Kryzys, ból, cierpienie dotyka bowiem dziś każdego. Część osób została już dotknięta bezpośrednio. Część żegna swoich bliskich. Część cierpi w tęsknocie i trosce o tych, którzy są już w szpitalach. A część z nas zamknięta w swoich domach drży o przyszłość, o jutro. Co przyniosą najbliższe dni? Co się z nami stanie?

Jeśli nawet choroba nas nie dotknie, jak będzie wyglądał świat? Jak będzie wyglądała Polska? Jakie konsekwencje dla nas będzie miał kryzys gospodarczy, ekonomiczny, społeczny? Nikt nie wie, jaki będzie wymiar tego, co się dziś już dzieje na naszych oczach.

W tej niepewności jutra, pewne jest tylko jedno. Bóg ma dla nas plan. Może w tym czasie, dziś, jakoś bardziej to sobie uświadamiamy, my – Panie swojego czasu, Panowie swojego życia. Tak naprawdę to możemy wyłącznie poddać się, temu, co dla nas Bóg zaplanował.

A może rozpędziliśmy się za bardzo i takie narodowe i światowe rekolekcje właśnie były nam potrzebne? Może, jak w tej piosence Arki Noego „nasz Anioł Stróż nie nadążał już” i ktoś musiał nas powstrzymać i obronić przed nami samymi?

Co można zrobić w czasach zarazy i niepewności? Poddać się woli Bożej, bo jedyny właściwy plan, program naszego życia i nasze ocalenie to On, Jezus Chrystus, nasz Pan i Zbawiciel.

 

Wszystkim odwiedzającym moją stronę internetową składam jak  najlepsze życzenia z okazji świąt wielkanocnych. Przede wszystkim życzę Wam kochani, aby w tym okresie próby, trudu i zmagania z epidemią Pan Jezus zachował w Waszych sercach nadzieję i pokój, których On sam jest źródłem i dawcą.

Powierzając Mu się z ufnością i zawierzając Mu wszystkie drogie nam osoby prośmy Go także, aby ten czas epidemii był dla całej ludzkości okazją do jak najgłębszego duchowego odrodzenia.

Modlę się za Was i błogosławię Wam wszystkim.

 

Ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan

 

Ważny komunikat

Z przykrością informujemy, iż w związku z zagrożeniem spowodowanym koronawirusem, nasz wyjazd do Medjugorie zaplanowany na 8-15 03.2020 zostaje przełożony na termin prawdopodobnie jesienny. O konkretnym terminie wyjazdu poinformujemy niezwłocznie po jego ustaleniu.

Ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan

 

Mamy być solą ziemi i światłością świata

Cały Adwent czekaliśmy na przyjście Pana Jezusa i na święta Bożego Narodzenia. Okres oczekiwania na Boga to chyba najpiękniejszy okres w naszym życiu. To okres tęsknoty za Panem Bogiem. Wszyscy za Nim tęsknimy, wierzący i niewierzący. Człowiek niewierzący, jeśli pragnie miłości prawdziwej, dobrej sprawy – też nieświadomie tęskni za Bogiem.

Pamiętajmy: Cokolwiek spotyka nas w życiu, pochodzi zawsze od Pana Jezusa. Jest to świadomość Adwentu, który nigdy się nie kończy. Całe nasze życie jest Adwentem. Jest ciągłym oczekiwaniem na przyjście Pana Jezusa. Dobrze o tym pamiętać: w każdej chwili mogę się z Nim spotkać. A my tak często Go odrzucamy, zamykamy oczy, usypiamy, a On stale przychodzi, stale puka do drzwi naszego serca. Stale ma jakiś życzenia. Cichutko podpowiada nam: nie bądź egoistą, nie myśl tylko o sobie, oczyść swoje serce.

Nie odrzucajmy tych życzeń, otwórzmy szeroko drzwi naszych serc Chrystusowi. On chce, abyśmy byli solą ziemi i światłością świata. Pozwólmy Mu się prowadzić. On sprawi, że nasze życie przyniesie piękne owoce w postaci dobra, pokoju, miłości i życzliwości. Tych darów i obfitości błogosławieństwa Bożej Dzieciny życzę wszystkim odwiedzającym moja stronę internetową.

Modlę się za Was wszystkich i z całego serca Wam błogosławię.

Ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan

 

 

MEDJUGORIE 08-15 MARZEC 2020

Powoli zbliżamy się do kolejnych, XXIII już Światowych Rekolekcjach Podhalańskich na które serdecznie zapraszam. Jak wiadomo, odbędą się one w Medjugorie. Tematem rekolekcji będzie troska o rodzinę.

Istnieje niezliczona ilość dowodów na to, że to właśnie rodzina, a nie politycy czy potężne armie, uratowała egzystencję, tożsamość i kulturę wielu narodów, w tym także polskiego narodu.

 

(więcej...)

 

Porekolekcyjny Redyk

Kolejne spotkanie uczestników Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Ludźmierzu.

W niedzielę, 22 września, w Sanktuarium Królowej Podhala w Ludźmierzu spotkali się uczestnicy różnych edycji  światowych rekolekcji podhalańskich  w Rzymie. Było to już drugie tego rodzaju spotkanie. Wzięło w nim udział ok. 100 osób z różnych strona Podtatrza, Polski i Słowacji.

Specjalnymi gośćmi zgromadzenia byli Państwo Stanisław i Ludmiła Gryglowie, na co dzień mieszkający i pracujący w Rzymie. Przez wiele lat prof. Stanisław Grygiel był głównym wykładowcą rzymskich światowych rekolekcji podhalańskich. W spotkaniu wziął również udział prof. Stanisław Hodorowicz.

 

Zapraszam do przeczytania wywiadu z prof. Stanislawem Grygielem pt. "Zmierzch Instytutu Jana Pawła II?".

Ks. Władysław Marian Zarębczan

(więcej...)

 

Spotkanie uczestników Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Ludźmierzu

W niedzielę, 22 września o godz. 9.00 rozpocznie się w Sanktuarium Królowej Podhala w Ludźmierzu kolejne spotkanie uczestników różnych edycji światowych rekolekcji podhalańskich w Rzymie.

Serdecznie zapraszamy tych wszystkich, którzy przez 22 lata brali udział w rekolekcjach, zarówno we Włoszech jak i w Fatimie, La Salette i Wilnie. W tym roku będzie z nami prof. Stanisław Grygiel, który wygłosi referat poświęcony rodzinie. Przybędą również prof. Stanisław Hodorowicz i nasi księża, na czele z o. Leonem Knabitem. W programie min. uroczysta Eucharystia oraz nabożeństwo dziękczynno-błagalne za Ojczyznę. Po przyjeździe proszę kierować się do Domu Pielgrzyma; tam bowiem rozpocznie się nasze spotkanie. Szczegółowy program będzie podany w pierwszych dniach września br.

Zaproście także waszych duszpasterzy oraz przyjaciół i znajomych.

Chętnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa drogą mailową wzarebczan@gmail.com lub telefonicznie: 607167710 (K. Zarebczan), 692540808 (ks. W. Zarebczan).

 

Żelazny Leon

Przypominam, że 1 maja 2019 r. będziemy obchodzić w Gronkowie żelazny jubileusz Ojca Leona Knabita, czyli 65 rocznicę jego święceń kapłańskich. To wyjątkowa okazja, która jest dana niewielu kapłanom, podobnie jak wyjątkową osobistością jest nasz kochany Jubilat. Mam nadzieję że pomimo różnych zajęć i obowiązków, uda nam się licznie przybyć do Gronkowa, aby chwalić Boga i dziękować Mu za dar ojca Leona.

Jubileuszowa Msza św. rozpocznie się o godz. 11.00. Bądźcie pół godziny wcześniej, żeby zobaczyć banderię konną z Podhala, która przywiezie dostojnego Jubilata z Nowego Targu. Dla o. Leona zaśpiewa chór „Gorce” i miejscowa „Schola Cantorum”. Wystąpią zespoły „Mali Gronkowianie” i „Młode Podhale”. Serdecznie was zapraszam.

 

22 Światowe Rekolekcje Podhalańskie

I jeszcze jedna informacja. Trwają zapisy na 22 Światowe Rekolekcje Podhalańskie, które w tym roku odbędą się w Wilnie. Chętni na wyjazd proszeni są o kontakt z moim bratem Kazimierzem: e-mail: zrkazek@gmail.com, tel. 18 2656168 lub 607167710

Ks. Władysław Marian Zarębczan

 

Walentynki z o. Leonem

14 lutego 2019 r. na Zamku Królewskim w Niepołomicach, w ramach Salonu Czwartkowego Akademii Dobrych Manier pojawił się o. Leon Knabit. Gospodynią Salonu Czwartkowego jest prof. nadzwyczajny dr hab. Teresa Olearczyk i to ona prowadziła spotkanie. W ponad godzinnej rozmowie o. Leon mówił głównie o drugim człowieku, jego potrzebie miłości i dojrzewaniu do niej. Poruszano też kwestie cierpliwości we współczesnym świecie i tego jak bardzo nam jej brakuje.

(więcej...)

 

Oto zwiastuję wam radość wielką

Z ewangelicznego przesłania dowiadujemy się o wielkim zdumieniu pasterzy, którym wysłannik Nieba oznajmił: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu. Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan" (Łk 2,10-11).

Syn Boży przyszedł na ziemię, aby przynieść radość, aby ludzie poczuli, że są kochani przez Boga. On przyniósł wszystkim zbawienie. Narodził się, aby wyrwać nas z niewoli zła. Przyszedł na świat, aby nas uczynić swoimi dziećmi. Narodził się, abyśmy stali się jedna rodziną, Kościołem. Stał się człowiekiem, aby przynieść nam miłość, przebaczenie i prawdę.

(więcej...)

 

ZAPROSZENIE NA XXII ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE

Powoli zbliżamy się do kolejnych, XXII już Światowych Rekolekcjach Podhalańskich na które serdecznie zapraszam. Jak wiadomo, odbędą się one w Wilnie.

Tematem rekolekcji będzie wielokulturowość i tolerancja Polaków na przestrzeni dziejów. Wielu z nas z niepokojem zadaje sobie pytania: skąd tyle podziałów wśród nas, tyle złości, uprzedzeń i braku szacunku dla naszych bliźnich? Kłócimy się o byle bzdury, obrażamy jedni drugich, a potem …. jakby nigdy nic, spokojnie przyjmujemy Komunię św. Jakże często zapominamy, że największym i najważniejszym przykazaniem w naszej religii jest miłość.

(więcej...)

 

Spotkanie uczestników Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Ludźmierzu

W sobotę, 29 września, w święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, w Sanktuarium Królowej Podhala w Ludźmierzu spotkali się uczestnicy różnych edycji światowych rekolekcji podhalańskich w Rzymie. Radości ze spotkania było bardzo wiele. Niektóre osoby były na rekolekcjach w pierwszych latach, inne w połowie, jeszcze inni dołączyli w ostatnich latach. Nie wszyscy się znali, stąd każdy szukał „swoich”. Jak na pierwsze tego rodzaju spotkanie to frekwencja była zaskakująca. W sumie, przez cały dzień, przewinęło się ok. 200 osób.

Rozpoczęliśmy od konferencji o. Leona Knabita, który przypomniał nam, że „Bóg naszych ojców i dziś jest z nami”. Oto krótkie podsumowanie wystąpienia o. Leona;Dziś człowiek chce wszystkiego dotknąć, zbadać, pojąć rozumem. Tymczasem chrześcijaństwo oparte jest na wierze. Boga znamy z objawienia, z dzieł bożych. Boga nikt nigdy nie widział. Syn Boży objawił Go.

(więcej...)

 

Spotkanie uczestników Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Ludźmierzu

W sobotę, 29 września o godz. 9.00 rozpocznie sie w Sanktuarium Królowej Podhala w Ludźmierzu spotkanie uczestników różnych edycji światowych rekolekcji podhalańskich w Rzymie. Spotkamy się w kaplicy pod ołtarzem polowym. Serdecznie zapraszamy tych wszystkich, którzy przez 21 lat brali udział w rekolekcjach, zarówno we Włoszech jak i w Fatimie i La Salette. W programie min. uroczysta Eucharystia, referaty o. Leona Knabita i prof. Stanisława Hodorowicza, nabożeństwo dziękczynno-błagalne za Ojczyznę oraz koncert pieśni patriotycznych. Po zakończeniu części oficjalnej przewidujemy wspólne posiady ze śpiewem i góralską muzyką.

Zaproście także waszych duszpasterzy oraz przyjaciół i znajomych. Chętnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa drogą mailową: wzarebczan@gmail.com lub telefonicznie: 607167710 (K. Zarebczan), 692540808 (ks. W. Zarebczan).

 

  Złoty Krzyż Zasługi i Statuetka „Złote Serce”

Wszystkich odwiedzających moją stronę pragnę poinformować, że spotkał mnie niezwykły zaszczyt i wyróżnienie. Prezydent Rzeczypospolitej Polski, Pan Andrzej Duda, uhonorował mnie odznaczeniem państwowym jako zasłużoną osobę promującą Podhale na świecie.

Uroczystego wręczenia odznaczenia, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonał Pan Szymon Strzelichowski, Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

 

(więcej...)

 

  Wiktorówki 2018

PILNY KOMUNIKAT

 W związku z licznymi zapytaniami co do naszego wakacyjnego spotkania na Wiktorówkach informuję, że na tegorocznych Rekolekcjach Podhalańskich w La Salette została podjęta decyzja o zmianie formy tychże spotkań. O. Leon Knabit zaproponował  POREKOLEKCYJNY REDYK, na co chętnie przystali wszyscy uczestnicy rekolekcji.

Pierwsze tego rodzaju spotkanie odbędzie się w Sanktuarium Królowej Podhala, w Ludźmierzu, w dniach 29 i 30 września br. Będzie uroczysta Eucharystia, referaty, spotkania w grupach, zaproszeni goście oraz posiady. Ci, którzy przyjadą z daleka, będą mogli zatrzymać się w Domu Pielgrzyma lub też u rekolekcyjnych braci i sióstr w okolicznych miejscowościach. Szczegółowy program zostanie podany na początku września na stronie. 

 Już dziś bardzo serdecznie zapraszam do Ludźmierza uczestników wszystkich edycji naszych rekolekcji. Zaproście też waszych duszpasterzy, wasze rodziny i znajomych.

 Nisko się Wam kłaniam

 ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan

 

  Srebrny Jubileusz kapłaństwa w Gronkowie

 

W ostatnią niedzielę lipca – 29.07.2018r.- miała miejsce w Gronkowie podniosła uroczystość, podczas której, jeden z moich kolegów kapłanów ks. Andrzej Kowalczyk, michalita, obchodził 25-lecie swoich święceń kapłańskich. Od wielu lat pełni on swoją posługę kapłańska za Wielką Wodą. Aktualnie jest przełożonym prowincji kanadyjsko-amerykańskiej księży michalitów oraz proboszczem dwóch parafii w Detroit. Pan Bóg czyni przez księdza Andrzeja wielkie rzeczy, widziałem to osobiście i mogę o tym zaświadczyć. Pośród wielu jego inicjatyw na uwagę zasługuje Droga Krzyżowa ulicami Detroit, w której wzięli udział min. rabin oraz pastor kościoła protestanckiego. W parafii ks. Andrzeja Kowalczyka do kapłaństwa przygotowuje się aktualnie 5 młodych chłopaków, co też o czymś świadczy. W jubileuszowej Mszy świętej w Gronkowie wzięli udział rodzice ks. Andrzeja, na co dzień żyjący w USA, licznie zebrana rodzina jubilata z różnych stron Polski, Gronkowianie, jego koledzy rocznikowi ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła, księża oraz siostry zakonne rodem z Gronkowa, w tym ciocia, jubilata, s. Ilidia Kowalczyk, serafitka, misjonarka pracująca w Gabonie. W imieniu księży i sióstr pochodzących z Gronkowa, złożyłem jubilatowi specjalne życzenia, które możecie przeczytać:

(więcej...)

 

  Majówka w Gronkowie

 

Litanią Loretańską do Matki Bożej rozpoczęła się majówka w Gronkowie zorganizowana 12 maja 2018r. w ogrodzie przy domu  księdza Władysława Zarębczana.   Nabożeństwa Majowe, zwane potocznie majówkami odprawiane w maju na cześć Matki Bożej są głęboko wpisane w tradycję kościoła katolickiego w Polsce. Nawiązując do zwyczaju oddawania czci Matce Boskiej modląc się przy  przydrożnych kapliczkach ksiądz Zarębczan zaprosił do wspólnej modlitwy przed obliczem Matki Chrystusowej zespół Polaniorzy z Kościeliska  pod kierunkiem Marii i Stanisława Krupów. Przedstawiciele wszystkich pokoleń skupionych  w zespole w Kościelisku wspólnie z przyjaciółmi i rodziną księdza profesora  odśpiewali nabożeństwo maryjne powierzając się pod obronę Świętej Bożej Rodzicielki. Pieśni Maryjne wykonane  przez piękne, mocne głosy Polaniorzy płynęły nad gronkowiańskie pola i domostwa  roznosząc się szeroko  echem  w świetle zachodzącego słońca.  Zapach świeżej, soczystej trawy mieszał się z wonią kwitnących w ogrodach bzów.

(więcej...)

 

  XXI ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE

               W LA SALETTE

 

Na Podhale powrócili uczestnicy XXI Światowych Rekolekcji Podhalańskich. W tym roku odbyły się one w cudownym sanktuarium maryjnym w La Salette, w Alpach francuskich, położonym na wysokości 1820 metrów n.p.m. w terminie 22.04.2018 -27.04.2018 r. W tym miejscu w roku 1846 Matka Boża ukazała się dwojgu pastuszkom płacząc nad obojętnością ludzi, nieposłuszeństwem wobec Boga i lekceważeniem Kościoła i sakramentów. Tradycyjnie, najliczniejszą grupę wśród uczestników rekolekcji stanowili Polacy, ale byli też nasi rodacy żyjący w Niemczech, Austrii i Francji.

(więcej...)

 

  PODZIĘKOWANIE

 

Podczas grudniowego benefisu (14.12.2017r.) z okazji moich 60. urodzin, urządzonego w Nowym Targu przez moich przyjaciół i znajomych, grupa artystów zaangażowanych w Operę Góralską „Jan Paweł II na Podhalu”, postanowiła sprezentować mi góralski kożuch.




(więcej...)

 

  MODLĘ SIĘ, BOŻE, SERDECZNIE

CZYLI BENEFIS KS. PROF. WŁADYSŁAWA ZARĘBCZANA

 

14 grudnia 2017r. sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu została  wypełniona po brzegi przyjaciółmi ks. Władysława Zarębczana, którzy postanowili uczcić 60- te urodziny księdza profesora oraz dorobek jego wielu lat pracy duszpasterskiej i naukowej.

„Modlę się Boże serdecznie”, słowa zaczerpnięte z Litanii Juliana Tuwima przytoczone przez Jubilata w pełni odzwierciedlają fenomen osobowości podhalańsko-watykańskiego duchownego. Ksiądz Władysław Zarębczan od lat przyciąga i gromadzi wokół siebie tłumy wiernych, którzy ochoczo uczestniczą we wszystkich proponowanych przez niego przedsięwzięciach. I ci mocno wierzący i ci mniej gorliwi znajdują w osobie księdza Władysława przewodnika duchowego, który taktownie, zawsze z szacunkiem i godnością, niezmiennie od lat kieruje  myśli, czyny i kroki  ku Bogu. Serdeczność w stosunku do Boga i ludzi, to to co cechuje ks. Zarębczana i coś co również sprawia, że tak wiele osób podąża za nim. Serdeczność i zaangażowanie, przykład i pracowitość, potężna doza tolerancji i zrozumienia przez dziesięciolecia poszerza kręgi  przyjaciół  duszpasterza.

MODLĘ SIĘ, BOŻE, SERDECZNIE CZYLI BENEFIS KS. PROF. WŁADYSŁAWA ZARĘBCZANA
(więcej...)

 

  WYJĄTKOWE XX ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE W FATIMIE

 

Tegoroczne Światowe Rekolekcje Podhalańskie (2017r.) były pod każdym względem wyjątkowe. Górale z Polski, Ameryki, Niemiec oraz Włoch po raz dwudziesty spotkali się,  by razem dzielić się swoją wiarą, umacniać  ją, wspólnie odkrywać jej tajemnice i sięgać do jej zasobów. Jubileuszowe XX już rekolekcje trwały  od 14 do 19 maja 2017r.  i odbyły się  pierwszy raz poza Rzymem.  Tym razem górale swoje kroki skierowali do Fatimy położonej w środkowo-zachodniej Portugalii, gdzie w tych dniach obchodzono 100 rocznicę objawień fatimskich i gdzie swoją wizytę złożył również  papież Franciszek.  Ośrodek pielgrzymkowy poświęcony Matce Bożej Fatimskiej każdego roku odwiedza ponad 5 milionów pielgrzymów z całego świata. Bardzo liczna, bo licząca w tym roku ponad 140 osób grupa rekolekcyjna wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w Fatimie. Rekolekcjoniści w tradycyjnych góralskich ubraniach uczestniczyli we Mszy świętej w Kaplicy Objawień, gdzie przed stu laty ukazała  się pastuszkom Łucji dos Santos, Hiacyncie i Franciszkowi Marto, Matka Boska. Msza św. była na żywo transmitowana w Internecie.  Na zewnątrz kaplicy znajduje się ołtarz, ambona oraz miejsca siedzące, które są otoczone specjalnie zaplanowanym zadaszeniem. Mszy św. koncelebrowanej przez 12 polskich duchownych  w Kaplicy Objawień  przewodniczył obchodzący w tym dniu tj. 16 maja 2017 r.  swoje 60. urodziny ksiądz prałat dr hab. Władysław Marian Zarębczan, pracownik Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w Watykanie, inicjator i pomysłodawca góralskich rekolekcji. Uroczystą, muzyczną  oprawę Mszy św. zapewniła przybyła z Bukowiny Tatrzańskiej góralska muzyka. Tworzyli ją: Stanisław Pietras, Barłomiej Pietras, Jan Wilczek, i Edward Bafia oraz grający od wielu już lat na góralskich rekolekcjach, Zbigniew  Wałach z Istebnej. W tym dniu wygłoszona przez księdza  jubilata bardzo osobista homilia była żywym świadectwem głębokiej wiary naszych przewodników duchowych.

(więcej...)

 

  Idźcie i głoście ludziom zbawienie

 

Każdego roku w okresie Wielkiego Postu przemierzają wzdłuż i wszerz naszą Ojczyznę tysiące misjonarzy i rekolekcjonistów. Radosna nowina o zbawieniu głoszona jest wszędzie tam gdzie żyją Polacy, a są oni obecni jak wiemy praktycznie na wszystkich kontynentach. W tym roku do głoszących rekolekcje wielkopostne dołączyłem także i ja.

Na zaproszenie Zarządu Głównego Związku Podhalan w Ameryce Północnej, na czele z Prezesem Józefem Cikowskim, udałem się do U.S.A., aby w parafii Sacred Heart (Najświętszego Serca Pana Jezusa) w Palos Hills, położonym w południowej części aglomeracji chicagowskiej wygłosić rekolekcje dla górali. Przez trzy dni głosiłem Słowo Boże i modliłem się z tymi wszystkimi, którym udało się oderwać od codziennych obowiązków. Tematem przewodnim rekolekcji była „Wiara, Nadzieja i Miłość”.

(więcej...)

 

PILNE! REKOLEKCJE W LA SALETTE

W roku Jubileuszowym 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, udamy się z pielgrzymką do sanktuarium maryjnego w La Salette, położonego najwyżej na świecie – na wysokości 1820 metrów n.p.m. w Alpach francuskich.

Tam w roku 1846 Matka Boża ukazała się dwojgu pastuszkom i płakała nad obojętnością ludzi, nieposłuszeństwem wobec Boga i lekceważeniem Kościoła i sakramentów.

(więcej...)

 

 Marana tha, przyjdź Panie Jezu!

W tym roku liturgicznym okres Adwentu był nieco krótszy od poprzednich. Minął szybko i ani się człowiek nie obejrzał a nadeszły kolejne Święta Bożego Narodzenia w naszym życiu. Chciałbym się podzielić z odwiedzającymi moja stronę internetową moim nowym, ale jakże pięknym doświadczeniem. Choć jestem kapłanem prawie od 35 lat, to jednak cale dotychczasowe moje życie spędziłem wśród Włochów oraz Polonii rozsianej w rożnych stronach świata: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Francji, Austrii czy Wielkiej Brytanii.

W mojej pracy zawsze spotykałem rodaków z kraju i zagranicy, ale nigdy, jako ksiądz, nie pracowałem w Polsce. Musze wyznać, ze trochę mi tego brakowało. Jestem wdzięczny Bożej Opatrzności za to, ze w tym roku skierowała mnie do parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Maniowach. Pamiętam dobrze stare Maniowy, kiedy przejeżdżałem autobusem wiozącym mnie do Nowego Sącza, a potem dalej, do Gorlic, Jasła, Krosna i do Miejsca Piastowego, gdzie uczyłem się w szkole średniej w Niższym Seminarium Duchownym Księży Michalitów.

(więcej...)

 

 Uchwyćmy się Chrystusa,

który zwycięża śmierć i wstępuje do Nieba.

Od ponad 30 lat żyję we Włoszech w kraju, w którym niewielki procent ludzi przywiązuje wagę do spraw związanych z wiarą, a tym bardziej jej praktykowaniem. Uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. w niektórych parafiach w środkowych Włoszech sięga od 2 do 5 %. Przez te wszystkie lata z niepokojem przyglądam się systematycznie słabnącej religijności Włochów i jako kapłan pracujący równocześnie w Watykanie jak i pełniący swoją posługę w diecezji, dokładam wszelkich sił, starań i wykorzystuję znane mi sposoby pracy, aby zmieniać ten stan.

Pamiętam poruszające słowa naszego świętego rodaka, Jana Pawła II, który mówił: „ Dziś wielu ludzi żyje tak jakby Pana Boga nie było” i zaniepokojony wołał „Quo vadis Europo!” – ”Dokąd zdążasz  Europo”?

(więcej...)

 

 Kolędowanie we Władykanie

6 stycznia 2017 r. w Gronkowie w góralskiej chałupie ks. prałata Władysława Zarębczana  nazwanej przez Ojca Leona Knabita  Władykanem  gościł dziecięcy zespół Mali Śwarni z Nowego Targu. Zespół wraz z rodzicami przyjął zaproszenie ks. Władysława na wspólne posiady i kolędowanie.

Najmłodszy nowotarski zespół góralski kierowany od kilku lat przez panią Bernadetę  Szumal,  a pierwotnie powołany do życia przez Marię i Stanisława Staszlów  jest od 2010 r. związany z osobą księdza Zarębczana, pomysłodawcy Opery Góralskiej Jan Paweł II na Podhalu. Wtedy  też zespół został włączony z inicjatywy ks. Zarębczana i Stanisławy  Trebuni- Staszel do prac nad przygotowaniem opery.

(więcej...)

 

 Tajemnica świętej nocy

Z nadejściem pełni czasu, Syn Boży zstępuje na ziemię.Witają Go aniołowie i pasterze. Pierwsi, ambasadorowie innego świata, drudzy, przedstawiciele zagubionej  ludzkości. Wspólnie głoszą narodzenie Mesjasza, które dokonuje się w cichą świętą noc. Jest to wyjątkowa noc, noc Boga. ”Sama ciemność nie będzie ciemna dla Ciebie, a noc jak dzień zajaśnieje” (Ps 139,12).

Obecność aniołów oraz prostota pasterzy przezwyciężają ciemności i hipokryzję i stają się jedną mową zdolną wyjaśnić tajemnicę Bożego Narodzenia. Liturgia tego Święta domaga się prostoty.Tylko ten kto ma czyste oczy dziecka jest w stanie spojrzeć poza ciemności nocy.

(więcej...)

 

XX ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE

ODBĘDĄ SIĘ W FATIMIE.

Wszystkich odwiedzających moją stronę internetową pragnę poinformować, że podczas tegorocznego spotkania uczestników Rekolekcji Podhalańskich na Rusinowej Polanie, w niedzielę, 28 sierpnia br., podjęliśmy decyzję, że nasze XX Światowe Rekolekcje Podhalańskie odbędą się w FATIMIE w dniach od 15 do 19 maja 2017 r. Poświęcimy je 100-letniej rocznicy objawień Matki Bożej w tym jakże ważnym dla katolików miejscu.

Polecimy lotem czarterowym z Krakowa. Na miejsce dotrzemy autokarami. Jeszcze nie jesteśmy w stanie określić ile będzie wynosił koszt tej pielgrzymki. Już wkrótce zostaną wysłane zaproszenia, w których powinny znaleźć się wszelkie potrzebne informacje.

Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich uczestników dotychczasowych rekolekcji oraz tych, którzy pragną do nas dołączyć. Poinformujcie o tej pielgrzymce również Waszych duszpasterzy, rodziny, znajomych i przyjaciół.

Tym, którzy przybyli na tegoroczne spotkanie w Tatrach z całego serca dziękuję i zapraszam do obejrzenia foto-relacji autorstwa Jerzego Kosiuczenki .

ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan

 

  Nowa książka - Nasej mamie

W sierpniu br. moja mama, Władysława, ukończyła 80 lat życia. Wraz z Czcigodną Jubilatką wznosiliśmy do Boga dziękczynne Te Deum za wszystkie lata jej życia, które przeżyła w dobrym zdrowiu i zadowalającej sprawności, w gronie swojej trójki dzieci, pięciorga wnuków i dwojga prawnuków. Kilka miesięcy wcześniej skierowałem prośbę do znajomych i przyjaciół – poetów i pisarzy, aby zechcieli napisać parę słów z okazji jubileuszu mojej mamy.

Wielu z nich poznało ją osobiście. Moja prośba spotkała się z pozytywnym odzewem i już wkrótce, z różnych strona świata, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Włoch, Polski, w tym szerokiego Podtatrza, napłynęły piękne wiersze i wspomnienia.

Wśród autorów znaleźli się m.in: Maria Dudek, Andrzej Dziedzina-Wiwer, Roman Dzioboń, Andrzej Gąsienica-Makowski, ks. Marcin Godawa, Jan Karpiel Bułecka, Janusz Kopeć, Franciszek Łojas-Kośla, Zofia Mieszczak, Ks. Jacek Styrczula, Wanda Szado-Kudasik, Stanisława Szewczyk, Zofia Truty i Stanisława Żołnierczyk.

(więcej...)

 

  48 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Rokrocznie w drugiej połowie sierpnia Zakopane gości zespoły folklorystyczne z całego świata. Pod Tatrami rozbrzmiewa muzyka i śpiew górali, którzy swoim bogactwem kulturowym dzielą się zarówno z mieszkańcami Podhala jak i z odwiedzającymi Zakopane i okolice turystami z kraju i z zagranicy. Podziwiamy przepiękne tańce ludowe najlepszych w swoich krajach formacji tanecznych

W niedzielę 21 sierpnia 2016r. w namiocie festiwalowym na Równi Krupowej nastąpiło uroczyste otwarcie festiwalu przez włodarzy miasta: Burmistrza Leszka Dorulę, Wiceburmistrzów Agnieszkę Nowak-Gasienicę oraz Wiktora Łukaszczyka. Gospodarz miasta w swoim i mieszkańców Zakopanego imieniu powitał delegacje wszystkich zespołów w tradycyjny polski sposób chlebem i solą.

(więcej...)

 

  Opera Góralska „Jan Paweł II na Podhalu” w Katowicach

W niedzielę 12 czerwca 2016 roku na scenie Kalwarii Panewnickiej mieszkańcy Katowic mieli możliwość podziwiać jedno z największych przedsięwzięć kulturalnych górali podhalańskich ostatnich lat, Operę Góralską „Jan Paweł II na Podhalu”. Tym razem wydarzenie było związane z uhonorowaniem poświęcenia sztandaru powstałego 2 lata temu oddziału Związku Podhalan w Katowicach, na którego czele stoi pochodzący z Nowego Targu Prezes Mieczysław Kucharski.

Przedstawienie było poprzedzone uroczysta mszą świętą, podczas której Arcybiskup Wiktor Skworc – Metropolita Katowicki poświęcił związkowy sztandar.

(więcej...)

 

 NAJNOWSZA KSIĄŻKA – DOM NA SKALE

Pod koniec ubiegłego roku, ukazała się drukiem moja kolejna książka „Dom na skale”. Dom to wyjątkowe miejsce, z którym jesteśmy związani od urodzenia. Tutaj wypowiadamy pierwsze słowa, tu stawiamy pierwsze kroki, tu poznajemy zasady życia społecznego, zachowania międzyludzkie oraz podstawowe pojęcia etyczne, społeczne i kulturowe. Tu też kochający rodzice uczą nas jak szczerze kochać i szanować innych, aby w przyszłości stać się szlachetnymi i odpowiedzialnymi ludźmi. Powracając w skromne progi domu rodzinnego regenerujemy siły i nabieramy ochoty do dalszej walki z przeciwnościami i wyzwaniami jakie stawia nam życie i świat.

Dom to również system wartości, którymi kierujemy się w naszym życiu, to prawdy, w które wierzymy, i w imię których jesteśmy gotowi nawet do wielkich poświęceń, włącznie z ofiarą swego życia. Dom to wiara, która wraz ​​z systemem moralnym pomaga człowiekowi godnie kroczyć po szlakach ziemskiej wędrówki.

Książka przedstawia codzienność związaną z życiem budowanym na "skale". A tą skałą jest Jezus Chrystus! Tylko On wie wszystko o człowieku i tylko On może mu pomóc i dać mu pełnię szczęścia.

Wszystkich odwiedzających moją stronę internetową serdecznie zapraszam na uroczystą promocję tej książki

Promocje odbyły się:
 
  • w Zakopanem 11 lutego, godz. 19:00, Karczma Przy Młynie, Bulwary Słowackiego 23
  • w Żywcu 12 lutego, godz. 19:00, Miejskie Centrum Kultury, Aleja Wolności 4
  • W Bukowinie Tatrzańskiej, 13 lutego, godz. 19:00, Dom Ludowy

Ks. Władysław Marian Zarębczan,

(więcej...)

 

 XIX ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE – RZYM 2016

Podczas XIX Światowych Rekolekcjach Podhalańskich odprawimy Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II oraz weźmiemy udział w audiencji generalnej jego następcy, papieża Franciszka. Odwiedzimy także rzymski kościół Santa Maria in Campitelli, jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów w Rzymie kryjący cudowny wizerunek Marii z XI w, który uratował Rzym przed dżumą w XVII w.

Tradycyjnie już, jeden dzień naszych rekolekcji spędzimy poza Rzymem. W tym roku będziemy pielgrzymować do Neapolu, położonego na tarasach u stóp Wezuwiusza, nad Zatoką Neapolitańską. Niewiele jest miejsc na świecie, które pozwalają tak dobrze poznać zgiełkliwe życie na południu Włoch i niewielu jest ludzi, którzy są tak pełni życia, wiary w przeznaczenie i poczucie własnej indywidualności jak neapolitańczycy. To również dzięki temu miastu świat poznał m.in. neapolitańską odmianę teatru, pieśni neapolitańskie oraz kuchnię – wraz ze swoim symbolem – znaną na całym świecie pizzą neapolitańską.

W miejscowej katedrze, w której przechowywana jest relikwia krwi św. Januarego, patrona miasta, odprawimy uroczystą Eucharystię oraz zwiedzimy najciekawsze i najważniejsze zabytki starego Neapolu, w tym najbardziej reprezentatywną ulicą miasta, Via Toledo i Piazza del Plebiscito gdzie  podziwiać będziemy najładniejszą w Neapolu architekturę miejską – Galeria Umberto I, Teatro San Carlo, Palazzo i Basilica Reale.

Konferencje w tym roku wygłoszą: prof. Stanisław Grygiel, ks. prof. Zbigniew Formella, S.D.B., o. Leon Knabit O.S.B. oraz ks. prof. Dariusz Kowalczyk, S.I.  

Na naszych rekolekcjach nie zabraknie też polskich hierarchów i kapłanów pracujących w Watykanie oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i świata kultury.

(więcej...)

 

 Płonąć miłością i ogrzewać nią każdego napotkanego człowieka.

Przekaz ewangeliczny o zmartwychwstaniu Chrystusa na pierwszy rzut oka zaskakuje, i to bardzo. Śmiało możemy zapytać: dlaczego tak wielkie i głośne wydarzenie dokonuje się w zupełnej ciszy i dlaczego tak niewiele osób korzysta z łaski zbawienia dokonanego przez Chrystusowe zwycięstwo?

Odpowiedź jest jedna. Taka jest logika Boża zapoczątkowana w Betlejem. Od żłobka, przez cierpienie na krzyżu, aż po pusty grób. Sposób postępowania Boga jest niezrozumiały dla logiki ludzkiej, ponieważ Bóg objawia się jako ”cichy i pokornego serca” (por. Mt 11,29).

(więcej...)

 

 XVIII ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE – RZYM 2015

Podczas XVIII Światowych Rekolekcjach Podhalańskich odprawimy Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II oraz weźmiemy udział w audiencji generalnej jego następcy, papieża Franciszka. Odwiedzimy także bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzymie, obsługiwaną przez księży salezjanów. W budynku przylegającym do bazyliki zachowały się pokoje, z których korzystał św. Jan Bosko podczas swojego pobytu w Wiecznym Mieście. Tam też, jak głosi legenda, dokonał on dwóch cudów.

Tradycyjnie już, jeden dzień naszych rekolekcji spędzimy poza Rzymem. W tym roku będziemy pielgrzymować do miejsc związanych ze świętym Franciszkiem z Asyżu, Greccio i Fonte Colombo. Sanktuaria te położoną są w malowniczej dolinie Rieti (valle Reatina). W Greccio św. Franciszek jako pierwszy na świecie wprowadził w Kościele zwyczaj urządzania żłóbka z okazji świąt Bożego Narodzenia. Miało to miejsce 24 grudnia 1223 roku. W Fonte Colombo, nazywanym też franciszkańskim Syjonem, biedaczyna z Asyżu podyktował bratu Leonowi regułę swojego zakonu, która została zaaprobowana przez papieża Honoriusza III.

Konferencje w tym roku wygłoszą: prof. Stanisław Grygiel, o. Leon Knabit O.S.B., ks. prof. Zbigniew Formella, S.D.B. oraz ks. prof. Dariusz Kowalczyk, S.I. Na naszych rekolekcjach nie zabraknie też polskich hierarchów i kapłanów pracujących w Watykanie oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i świata kultury. 

(więcej...)

 

 Cóż oddam Panu za wszystko, co mi wyświadczył?

 Cóż oddam Panu za wszystko, co mi wyświadczył? (Ps 115,3)

W tym roku przypada 60 rocznica święceń kapłańskich o. Leona Knabita, O.S.B. Wszyscy, którzy go znają wiedzą, że ludzie z którymi się spotyka mają wyjątkowe miejsce w sercu o. Leona. Od kilkunastu lat jest z nami na Światowych Rekolekcjach Podhalańskich w Rzymie, z mądrością i miłością pochyla jąc się nad garnącymi się do niego ludźmi.

W pierwszych latach swojego kapłaństwa, ks. Stefan Knabit, zanim wstąpił do zakonu benedyktynów, duszpasterzował w Gronkowie i na Brzegach. Z tego powodu jego diamentowy jubileusz kapłaństwa chcemy świętować na Podhalu.

(więcej...)

 

 ”XVII Światowe rekolekcje Podhalańskie w Rzymie ”

Nie byłoby światowych rekolekcji podhalańskich, gdyby nie słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane do górali w Zakopanem: „Na was zawsze można liczyć”.

To one były inspiracją naszych spotkań i na przestrzeni lat zgromadziły ponad 2 tys. osób z Polski i z różnych stron świata. Dopóki żył, każdego roku przyjmował nas w Watykanie, kiedy odszedł do wieczności, pielgrzymowaliśmy do jego grobu. Najpierw w grotach watykańskich, a po beatyfikacji, w kaplicy św. Sebastiana w bazylice św. Piotra. Dlatego nie mogło nas nie być w Rzymie kiedy Kościół ogłosił go świętym! I byliśmy! Nasze tegoroczne rekolekcje zaplanowaliśmy tak, aby wziąć udział w kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawla II.

(więcej...)

 

 ”DOBRO I MIŁOSIERDZIE”

27 kwietnia br. zostanie zaliczonych w poczet świętych dwóch wielkich papieży: Jan XXIII i Jan Paweł II. Obydwaj byli bardzo popularni i kochani, obaj pozostawili głęboki ślad, zarówno w sercach wierzących jak i u ludzi żyjących daleko od Kościoła czy religii. Nie byłoby Jana Pawła II bez Jana XXIII.

Młody biskup, Karol Wojtyła wziął aktywny udział w Soborze Watykańskim II, zwołanym przez Jana XXIII i właśnie tam dał się poznać kardynałom i biskupom z całego świata. Kiedy sam został wybrany papieżem, przyjął imiona Jana i Pawła, nie tylko z sympatii, lecz nade wszystko ze względu na wielki szacunek dla osobowości i dziedzictwa swoich poprzedników.

(więcej...)

 

 XVII ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE W CZASIE KANONIZACJI JANA PAWŁA II

Wychodząc naprzeciw propozycjom sporej grupy uczestników rekolekcji podhalańskich w Rzymie, aby nasze przyszłoroczne spotkanie zaplanować w tygodniu kanonizacji naszego Ojca Świętego, informuję, że XVII Światowe Rekolekcje Podhalańskie odbędą się w dniach od 24 do 29 kwietnia, w ośrodku Fraterna Domus. Będziemy się zastanawiać nad głównymi wątkami nauczania Jana Pawła II, takimi jak: miłość Boga i bliźniego, małżeństwo i rodzina, obrona życia, nowa ewangelizacja.

27 kwietnia 2014 roku weźmiemy udział w uroczystej Mszy św. na Placu św. Piotra, podczas której Ojciec Święty Franciszek, w obecności Benedykta XVI, ogłosi świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II. W odpowiednim czasie wyślemy zaproszenia, ale planować można już teraz.

Serdecznie zapraszam i mam nadzieje, że i tym razem uda nam się przybyć z różnych stron świata, aby razem zagrać i zaśpiewać naszemu świętemu rodakowi, w którego sercu, my, górale, mieliśmy wyjątkowe miejsce.

ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan

 

 Msza św. z Ojcem Świętym Franciszkiem

W połowie października tego roku znalazłem się w grupie pracowników Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, która została zaproszona na poranną Mszę św. i spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Eucharystia była sprawowana w kaplicy św. Marty w Watykanie.

Po jej zakończeniu, każdy z nas miał możliwość podejścia do Ojca Świętego i krótkiej z nim rozmowy. Dziękuję Opatrzności Bożej za to spotkanie i modlę się o potrzebne siły i łaski dla nowego Biskupa Rzymu (sam najczęściej tak się określa).

(więcej...)

 

 ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ

Z wszystkimi, którzy odwiedzają moją stronę chciałbym się podzielić informacją – w dniu 14.03.2013 r. odebrałem w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie odznakę honorową ”Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Dziękuję za gratulacje i życzenia, które napływają do mnie z rożnych stron świata. Szczególne słowa podzięki kieruję do sióstr i braci z Podhala, którzy sprawili mi ogromną niespodziankę przybywając na tę okazję z muzyką góralską do miejsca wręczenia odznaczenia.

ks.W.M.Zarębczan

(wiecej, na www.watra.pl)

 

 DZIĘKUJEMY CI OJCZE ŚWIĘTY!

Od pewnego już czasu z niepokojem obserwowałem wyraźne pogorszenie stanu zdrowia Ojca Świętego i dlatego wiadomość o jego abdykacji specjalnie mnie nie zaskoczyła.  O takiej możliwości on sam wspominał w jednej ze swoich książek.

Nie tak dawno pojawiła się w prasie włoskiej wiadomość, że Paweł VI po ukończeniu 75 roku życia zamierzał zrezygnować z pełnionego urzędu i że planował zamieszkać w opactwie benedyktyńskim na Monte Cassino.

 

(więcej...)

 

 OPERA GÓRALSKA W RZYMIE

Na wstępie zagrały trąbity oraz góralska muzyka i głos zabrała pani ambasador Hanna Suchocka. Przywitała wszystkich gości i przekazała mikrofon mnie, jako pomysłodawcy przedsięwzięcia. Po włosku i po polsku zapowiadałem poszczególne akty tej góralskiej opery. Zaczęło się !

Po kilku minutach widać już było, że wszyscy obecni z wielkim zainteresowaniem śledzą całe wydarzenie. Kiedy w drugim akcie, wykonywanym przez grupę z Nowego Targu pojawiły się dzieci, na wielu twarzach pojawiły się łzy wzruszenia. Potem wszystko poszło jak z płatka i kiedy pod koniec na scenie pojawili się wszyscy wykonawcy, oklaskom nie było końca.

(więcej...)

 

 BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II

Oto jest dzień, który dał nam Pan, weselmy się i radujmy!” Weselmy się i wykrzykujmy radosne ALLELUJA dziękując Bogu za dar wyniesienia na ołtarze Ojca Świętego Jana Pawła II.

My, górale, mamy szczególny dług wdzięczności wobec nowego błogosławionego. Był dla nas wyjątkowo życzliwy, kochał nas i szanował jak mało kto. Wielokrotnie zachęcał, abyśmy mężnie trwali przy Bogu i Kościele, nie zniechęcali się przeciwnościami i bronili krzyża w naszym codziennym życiu. Pamiętamy jego zafascynowanie górami oraz cenne wskazówki, abyśmy pielęgnowali i rozwijali piękno naszej kultury podhalańskiej i przekazywali ją następnym pokoleniom.

  (więcej...)

 

 II Światowy Zjazd Górali Polskich

 W dniu 07.08.2010 r. rozpoczął się II Światowy Zjazd Górali Polskich, który zakończył się 15 sierpnia 2010. W ramach Zjazdu, w niedzielę 8 sierpnia odbyły się spotkania w górach: na Rusinowej Polanie, Hali Gąsienicowej, Dolinie Chochołowskiej, Turbaczu, na Hali Krupowej pod Babią Górą, w Rajczy na Żywiecczyźnie oraz w Pieninach.

         Uroczystość na Rusinowej Polanie zgromadziła górali z okolicznych miejscowości, władze Zakopanego i powiatu tatrzańskiego, na czele ze starostą Andrzejem Gąsienicą Makowskim oraz gości przybyłych ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. To wspólne góralskie świętowanie podzieliła również grupa Kaszubów, goszczących na Podhalu oraz  turyści.  Uroczystej Mszy św. na Wiktorówkach przewodniczył ks. Władysław Zarębczan z Watykanu. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował ks. Zbigniew Pytel, rodem z Białki Tatrzańskiej. W wygłoszonej homilii, ks. Zarębczan zachęcał górali, aby mądrze korzystali z dóbr materialnych i nigdy nie zapominali o Niebu.   

(więcej...)

 

 DLACZEGO JEST ŚWIĘTY

W budynku Kongregacji ds/Ewangelizacji Narodów w którym pracuję znajduje się jedna z księgarń Wydawnictwa Watykańskiego i jak tylko usłyszałem, że ukazała się nowa książka poświęcona Janowi Pawłowi II postanowiłem, że muszę ją zdobyć.

(więcej...)