Majówka w Gronkowie

Zobacz galerię zdjeć.

Litanią Loretańską do Matki Bożej rozpoczęła się majówka w Gronkowie zorganizowana 12 maja 2018r. w ogrodzie przy domu  księdza Władysława Zarębczana.   Nabożeństwa Majowe, zwane potocznie majówkami odprawiane w maju na cześć Matki Bożej są głęboko wpisane w tradycję kościoła katolickiego w Polsce. Nawiązując do zwyczaju oddawania czci Matce Boskiej modląc się przy  przydrożnych kapliczkach ksiądz Zarębczan zaprosił do wspólnej modlitwy przed obliczem Matki Chrystusowej zespół Polaniorzy z Kościeliska  pod kierunkiem Marii i Stanisława Krupów. Przedstawiciele wszystkich pokoleń skupionych  w zespole w Kościelisku wspólnie z przyjaciółmi i rodziną księdza profesora  odśpiewali nabożeństwo maryjne powierzając się pod obronę Świętej Bożej Rodzicielki. Pieśni Maryjne wykonane  przez piękne, mocne głosy Polaniorzy płynęły nad gronkowiańskie pola i domostwa  roznosząc się szeroko  echem  w świetle zachodzącego słońca.  Zapach świeżej, soczystej trawy mieszał się z wonią kwitnących w ogrodach bzów.

Po majówce ksiądz Władysław zaprosił zespolan i przybyłych gości na wspólne posiady w swoim domu nazwanym przez ojca Leona Knabita „Władykanem”.

Spotkania u księdza Zarębczana stały się już pewną tradycją. W pięć lat temu poświęconym domu  watykańskiego pracownika Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów  miały miejsce dotychczas  posiady  zespołów regionalnych: Regle z Poronina,  Mali Śwarni z Nowego Targu oraz zespołu Zbójnicek z Zębu. Polaniorze to kolejny współpracujący z księdzem miedzy innymi przy Operze Góralskiej „Jan Paweł II na Podhalu”zespół , który był bohaterem gronkowiańskich majowych  posiadów. Suto zastawione  przez gospodarza stoły zostały wyniesione , chodniki zwinięte a zyskana  przestrzeń stała się prawie na dwie godziny sceną dla  muzykantów, tancerzy i śpiewaków nie tylko z  zespołu Polaniorze. Spotkanie poprowadziła zaprzyjaźniona z ks. Zarębczanem  etnograf  dr Stanisława Staszel, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego .

Przyjaciele księdza Władysława pamiętali , że  16 maja 2018 r. obchodzi on swoje 61 urodziny. Miesiąc maj jest również  miesiącem,  w którym  księża powierzają na zawsze  swoje życie Bogu przyjmując święcenia kapłańskie. Nie obyło się więc bez pysznego urodzinowego  tortu  i życzeń dla gospodarza, który również w tym roku obchodzi jubileusz  35 lecia kapłaństwa.

Dom księdza Zarębczana wypełniły tańce,  śpiewy oraz wspólne  wspomnienia. A zaproszeni goście do późnych godzin wieczornych nie mogli się rozstać dzieląc się ze sobą radością bycia razem, bycia wspólnotą. Po raz kolejny dom księdza Zarębczana stał się miejscem kultywowania tradycji góralskiej, pielęgnowania zwyczajów podhalańskich, umacniania  wiary naszych ojców i tworzenia więzi między ludźmi którym te wartości są bliskie sercu.

Walerian Tatar-Topór