ZAPROSZENIE NA XXIII ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE

Dokąd zmierza świat? Co się dzieje z naszą religijnością?

SACROFANO-FRATERNA DOMUS 16-23 KWIECIEŃ 2023

Po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią chcemy wznowić nasze Rekolekcje Podhalańskie. Odbędą się one w dniach od 16 do 23 kwietnia 2023 roku w znanym nam Ośrodku Rekolekcyjnym „Fraterna Domus”, w Sacrofano we Włoszech. Tematem rekolekcji będzie troska o religijność współczesnego człowieka. Wielu z nas z niepokojem zadaje sobie pytania: dokąd zmierza świat? Jak pomóc młodym ludziom, którzy coraz częściej porzucają praktyki religijne?

Potrzeba wielkiej modlitwy, refleksji i czynów na miarę dzisiejszych wyzwań. Dlatego będziemy się modlić, sprawować Msze św., słuchać wykładów i dyskutować w grupach. Konferencje we Włoszech wygłoszą nam: prof. Stanisław Grygiel, ks. prof. Dariusz Kowalczyk, S.I., ks. prof. Zbigniew Formella, S.D.B. oraz ks. prof. Władysław Marian Zarębczan.

Swój udział deklaruje także nasz senior, o. Leon Knabit, O.S.B.

Tradycyjnie już, jeden dzień naszych rekolekcji spędzimy poza Ośrodkiem w Sacrofano. W tym roku odwiedzimy sięgające starożytności miasteczko Nettuno. W Sanktuarium św. Marii Goretti odprawimy Eucharystię i zwiedzimy amerykański cmentarz wojenny. Będziemy chcieli też odprawić Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II i pomodlić się przy grobie zmarłego ostatnio Benedykta XVI.

Serdecznie Was pozdrawiam i zapraszam

Ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan

***

 Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o potwierdzenie udziału w rekolekcjach do 20 marca  2023 r. Wyjazd autokarem z noclegiem po drodze.

Adres kontaktowy:

Kazimierz Zarębczan

Gronków 218

34-400 Nowy Targ

tel: 18/2656168

fax: 182644802

kom. 0607167710

e-mail: zrkazek@gmail.com

 

Program SpotkaniA w Ludźmierzu - 29.09.2018

Osoby chcące skorzystać z posiłku w trakcie przerwy obiadowej prosimy o zgłoszenie tego do organizatorów do godziny 9.30 . Koszt obiadu w restauracji obok Sanktuarium- 20 zł. 

 

  Od Ukrzyżowanego do Zmartwychwstałego

Wszyscy chrześcijanie znają tę narrację. Przedstawia jutrzenkę w przeddzień Paschy żydowskiej. Wschodzi nowy dzień, ale wśród zagubionych i zatrwożonych uczniów Chrystusa nadal panują ciemności. Piotr i Jan wychodzą z domu po kryjomu, przemierzają wąskimi uliczkami Jerozolimę i idą szybko do grobu. Piotr, starszy od Jana, dostaje zadyszki i zwalnia. Nareszcie dochodzą do celu i stają jak wryci: duży kamień blokujący wejście do grobu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki został odsunięty. Maria Magdalena, która wcześnie zerwała z łóżka Piotra i Jana mówi: ”Zabrano Pana z grobu” (J 20,2). Powiedziała prawdę. Grób jest pusty. Jezusa tam nie ma. ”Zmartwychwstał, jak powiedział” (Mt 28,6).

(więcej...)

 

 W Betlejem kontemplujemy wszechmoc miłości

W zaciszu szopy, ponieważ nie było dla niego miejsca w gospodzie, w obecności zwierząt, przyszedł na świat Bóg. Ten, którego nikt nie oglądał, Ten, którego wzywały pokolenia prosząc w modlitwie – Panie, okaż nam swoje oblicze, ukazał się w ludzkiej postaci. Oto ukazała się „dobroć i miłość Zbawiciela, naszego Boga, do ludzi” (Tt. 3,4).

Bóg tak nas umiłował, że uniżył się i przyszedł do naszego świata, stał się człowiekiem. Objawił się jako Nowonarodzony Syn Maryi Dziewicy. Maleńki jest nasz Bóg, ale nieskończona jest Jego miłość. Dlatego przybliżył się do nas ludzi. Nie bał się przyjąć natury ludzkiej, która jakże często przybiera postać tragiczną i pod wieloma względami absurdalną.

(więcej...)

 

  Zdjął z głowy koronę, aby wejść do stajenki

Zbliża się rocznica najważniejszego wydarzenia, które miało miejsce na ziemi od momentu stworzenia świata. U jego początków Bóg przechadzał się w ogrodzie Eden z ludźmi a przyjaźń między Nim i człowiekiem była czymś normalnym i pięknym.

Do opisania człowieka kroczącego drogą Boga, Pismo św. używa wymownego stwierdzenia: Bóg zstępował z nieba i rozmawiał z Adamem i Ewą. Niestety, ludzie ulegli podszeptom szatana i w konsekwencji intymność (zażyłość? Bliskość? Zamiast int.?) między Bogiem a człowiekiem uległa zniszczeniu. Wtedy na świat wkroczyła śmierć, zło, nienawiść, przemoc, cierpienie i ból. Bóg patrzył na to wszystko i ubolewał nad stanem człowieka, którego przecież stworzył „na swój obraz i podobieństwo” (Por. Rdz. 5,2).

Księga Rodzaju dodaje, że ”kiedy Pan widział, jak wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, żałował, że stworzył ludzi” (Por. Rdz 6, 5-6).

(więcej...)

 

 XVI REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE - RZYM 2013

Podczas XVI Światowych Rekolekcjach Podhalańskich odprawimy Mszę św. przy grobie bł. Jana Pawła II w Watykanie oraz odwiedzimy jego następcę, Benedykta XVI. Będziemy także w pięknym barokowym kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie, gdzie znajduje się grób i cela św. Stanisława Kostki.

Tradycyjnie już, jeden dzień naszych rekolekcji spędzimy poza Rzymem. W tym roku odwiedzimy starożytne miasto Anxanum – Lanciano, położone w Abruzji w środkowych Włoszech. Tam właśnie miał miejsce pierwszy i najważniejszy dla Kościoła katolickiego - Cud Eucharystyczny. Cud ten wydarzył się w VIII wieku. Po dokonanej konsekracji hostia stała się Ciałem, a wino przemieniło się w żywą Krew, krzepnąc w różnej wielkości grudki. Badania wykazały, że Ciało jest prawdziwym ciałem, a Krew - prawdziwą krwią. Złożenie hołdu w tym miejscu będzie dla nas szczególnym wyróżnieniem.

(więcej...)

 

 PRZEZ NAS ŚWIAT MA BYĆ LEPSZYM.

Przed nami kolejne Święta Narodzenia Pana. Jak je przeżyjemy? Czy one wniosą coś nowego do naszego szarego, zagonionego życia? Odpowiedzi należy szukać w osobistej historii każdego z nas. Ci, którzy zostawili Go w kalendarzu roku 2011 i specjalnie nie mieli dla Niego czasu w następnych miesiącach, odnajdą Go także w roku 2012. Jeśli przyjęliśmy Dziecię Boże do naszego życia i pozwoliliśmy Mu w nas wzrastać, to możemy być spokojni o owoce duchowe tego niezwykłego święta.

Jedno jest pewne. Święta Bożego Narodzenia są dla każdego i do każdego z osobna Dziecię Jezus chce skierować orędzie: "Bóg z nami". Tak bardzo Go potrzebujemy. Wystarczy nawet mały akt pokory, aby doznać miłości bożej i wewnętrznej przemiany.

(więcej...)

 

BĄDŹMY ŚWIADKAMI DOBREJ NOWINY!

Wszyscy mamy jeszcze w pamięci mały gest, który wykonaliśmy nie tak dawno, a było nim przesunięcia wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu, aby wydrzeć ciemnościom nocy światło i pozyskać dodatkowo jedną godzinę. Tajemnica Wielkanocy wymaga od nas podobnego gestu. Nasza wiara wzywa nas do "przesunięcia naszego życie do przodu", by wyrwać je z ciemności, przenieść do światła i umieścić w rękach Boga, tak jak uczynił to Chrystus.

Święty Paweł przypomina nam tę prawdę mówiąc: "Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu" (Kol 3,1.3).

(więcej...)

 

 XV REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE - RZYM 2012

”Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus Mt 23, 10

”Nie ma nic ważniejszego niż sztuka wychowywania” - Św. Jan Złotousty.

”W wychowaniu chodzi o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem, o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał, aby umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich” - Jan Paweł II.

 

Podsumowanie XV Światowych Rekolekcji Podhalańskich RZYM 2012.

 

 CZEKAMY NA JEZUSA

Jedna z moich studentek, odznaczająca się ścisłym umysłem matematycznym, zaproponowała mi niedawno ciekawy test. Najpierw zapytała czy wiem, że nasz układ nerwowy jest bombardowany przez około dwa miliony informacji na sekundę? W ciągu jednej sekundy człowiek jest w stanie przeanalizować tylko 126 z nich, pomijając wszystkie inne. Liczba informacji, których nie jesteśmy w stanie ogarnąć jest więc ogromna.
Nic więc dziwnego, że dwie osoby zapamiętują to samo zdarzenia inaczej. To, co usuwamy – komentowała - zależy od naszych wartości i przekonań, oprócz wspomnień i doświadczenia z przeszłości.
(więcej...)

 

ŚWIATŁO NADZIEI

"Pan zmartwychwstał! On żyje!" Oto radosne przesłanie, które Kościół od dwóch tysięcy lat głosi w każdym zakątku ziemi i które usłyszymy po raz kolejny w tegoroczne święta Wielkanocne. Wszystko wydawało się skończone. Ogromne nadzieje rozbudzone przez wyjątkowego  człowieka, proroka z Nazaretu, razem z Nim zostały złożone do grobu. Ale stało się coś niesamowitego! "Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia".

 

(więcej...)

 

WSPOMNIENIA Z XIV REKOLEKCJI autor - Julia Pietras l.10  

Moje pierwsze Rekolekcje Podhalańskie w Rzymie. Zacznę od tego, że nigdy nie byłam tak daleko, a co dopiero w Rzymie. Tak więc już sama droga przez Słowację, Austrię aż do Włoch była ciekawa.

  (więcej...)

 

 NOWA KSIĄŻKA "JEST NADZIEJA"

Wszystkich odwiedzających moją stronę chciałbym poinformować, że właśnie ukazała się moja kolejna książka pt. "Jest nadzieja".  (więcej...)

 W dniu 11.02.2011 r. promocja książki odbyła się w Zakopanem, 12.02.2011 w Nowym Targu. Informacje prasowe  z promocji ukazały się  w Tygodniku Podhalańskim i Dzienniku Polskim.

Relacja z promocji książki w Zakopanem na stronie www.watra.pl

 

PRAWDA WAS WYZWOLI

 Kolejne święta Bożego Narodzenia w  życiu są dla nas  okazją, aby przypomnieć sobie właściwy cel Wcielenia Syna Bożego.
(więcej...)

 

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁY JEST NASZĄ NADZIEJĄ

Problem przemijania i śmierci zaprzątał umysły filozofów, teologów, pisarzy i poetów w przeszłych wiekach,  nie brakuje go także w czasach współczesnych.

(więcej...)

Rozważanie na Środę Popielcową

II Światowe Rekolekcje Podhalańskie – Rzym 2010
(więcej...)

 

U Wnuka

22 października w Restauracji „U Wnuka” gościł ksiądz Władysław Zarębczan.
(więcej...)

 

 Wiktorówki 2009.

W niedzielę 30 sierpnia 2009 w Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach spotkali się uczestnicy Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie.
(więcej...)

 

 APEL ...

Apel do uczestników Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie.
(więcej...)

 

 MONSIGNORE

Z wszystkimi, którzy odwiedzają moją stronę chciałbym się podzielić informacją, że 15.05.2009 r. otrzymałem godność kapelana honorowego Ojca Świętego.

(więcej...)

 

 XII Światowe Rekolekcje Podhalańskie dobiegły końca...

XII Światowe Rekolekcje Podhalańskie w Rzymie wymyślone i organizowane przez ks. dr hab. Władysława Zarębczana dobiegły końca. Wzięło w nich udział ponad 90 osób z Podhala, Beskidów, Orawy, ale także górali mieszkających w USA czy krajach europejskich.
(więcej...)