ZAPROSZENIE NA XXII ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE

 

WILNO 05-10 maj 2019

Powoli zbliżamy się do kolejnych, XXII już Światowych Rekolekcjach Podhalańskich na które serdecznie zapraszam. Jak wiadomo, odbędą się one w Wilnie. Tematem rekolekcji będzie wielokulturowość i tolerancja Polaków na przestrzeni dziejów. Wielu z nas z niepokojem zadaje sobie pytania: skąd tyle podziałów wśród nas, tyle złości, uprzedzeń i braku szacunku dla naszych bliźnich? Kłócimy się o byle bzdury, obrażamy jedni drugich, a potem …. jakby nigdy nic, spokojnie przyjmujemy Komunię św. Jakże często zapominamy, że największym i najważniejszym przykazaniem w naszej religii jest miłość.

Na mojej stronie internetowej można przeczytać piękne wskazówki św. Pawła:

Miłość niech będzie bez obłudy! Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem! W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi! W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie! Nie opuszczajcie się w gorliwości! Bądźcie płomiennego ducha! Pełnijcie służbę Panu! Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie - wytrwali! Zaradzajcie potrzebom świętych! Przestrzegajcie gościnności! (Rz 12, 9-13)

Co się stało z naszą tolerancją, otwartością na drugiego człowieka? Czy zdajemy egzamin z miłości? Przez wieki żyli z nami w pokoju Żydzi, prawosławni, luteranie, muzułmanie, a teraz często nie możemy się dogadać we własnej rodzinie.

Potrzeba wielkiej modlitwy, refleksji i czynów na miarę dzisiejszych wyzwań. Dlatego będziemy się modlić, sprawować Msze św., słuchać wykładów i dyskutować w grupach. Konferencje w Wilnie wygłoszą nam: ks. prof. Dariusz Kowalczyk, S.I., o. Leon Knabit O.S.B., ks. Witold Kowalów oraz ks. prof. Władysław Marian Zarębczan.

W drodze do Wilna zatrzymamy się na nocleg w Białymstoku. Tam zwiedzimy Katedrę pw, Wniebowzięcia NMP, prawosławną Katedralną Cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy. Eucharystię odprawimy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy relikwiach błogosławionego ks. Michała Sopoćki. Po drodze zobaczymy muzułmański meczet we wsi Kruszyniany, która w XVII wieku została nadana przez króla Jana III Sobieskiego Tatarom, którzy wzięli udział w wojnie z Turkami stając po stronie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Tradycyjnie już, jeden dzień naszych rekolekcji spędzimy poza Ośrodkiem w Wilnie będącym bazą naszych rekolekcji. W tym roku odwiedzimy Troki; dawną stolicę Litwy ze słynnym zamkiem księcia Witolda i Szawle –Górę Krzyży. W środę 8 maja będziemy uczestniczyć w Eucharystii w Sanktuarium Ostrej Bramy, której przewodniczył będzie Metropolita Białostocki, ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda, S.A.C. Zwiedzimy też Wileńską Starówkę. W drodze powrotnej, jeśli czas pozwoli, wstąpimy do kolegiaty św. Antoniego Padewskiego w Sokółce gdzie miał miejsce Cud Eucharystyczny oraz odwiedzimy Sanktuarium Świętej Wody koło Białegostoku.

Serdecznie Was pozdrawiam i zapraszam

Ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan

***

 

Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o potwierdzenie przyjazdu do 15 lutego 2019 r. Wyjazd autokarem z noclegiem po drodze.

Adres kontaktowy:

Kazimierz Zarębczan

Gronków 218

34-400 Nowy Targ

tel: 18/2656168

fax: 182644802

kom. 0607167710

e-mail: zrkazek@gmail.com