WYJĄTKOWE XX ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE W FATIMIE

Zobacz galerię zdjeć.

Tegoroczne Światowe Rekolekcje Podhalańskie (2017r.) były pod każdym względem wyjątkowe. Górale z Polski, Ameryki, Niemiec oraz Włoch po raz dwudziesty spotkali się,  by razem dzielić się swoją wiarą, umacniać  ją, wspólnie odkrywać jej tajemnice i sięgać do jej zasobów. Jubileuszowe XX już rekolekcje trwały  od 14 do 19 maja 2017r.  i odbyły się  pierwszy raz poza Rzymem.  Tym razem górale swoje kroki skierowali do Fatimy położonej w środkowo-zachodniej Portugalii, gdzie w tych dniach obchodzono 100 rocznicę objawień fatimskich i gdzie swoją wizytę złożył również  papież Franciszek.  Ośrodek pielgrzymkowy poświęcony Matce Bożej Fatimskiej każdego roku odwiedza ponad 5 milionów pielgrzymów z całego świata. Bardzo liczna, bo licząca w tym roku ponad 140 osób grupa rekolekcyjna wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w Fatimie. Rekolekcjoniści w tradycyjnych góralskich ubraniach uczestniczyli we Mszy świętej w Kaplicy Objawień, gdzie przed stu laty ukazała  się pastuszkom Łucji dos Santos, Hiacyncie i Franciszkowi Marto, Matka Boska. Msza św. była na żywo transmitowana w Internecie.  Na zewnątrz kaplicy znajduje się ołtarz, ambona oraz miejsca siedzące, które są otoczone specjalnie zaplanowanym zadaszeniem. Mszy św. koncelebrowanej przez 12 polskich duchownych  w Kaplicy Objawień  przewodniczył obchodzący w tym dniu tj. 16 maja 2017 r.  swoje 60. urodziny ksiądz prałat dr hab. Władysław Marian Zarębczan, pracownik Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w Watykanie, inicjator i pomysłodawca góralskich rekolekcji. Uroczystą, muzyczną  oprawę Mszy św. zapewniła przybyła z Bukowiny Tatrzańskiej góralska muzyka. Tworzyli ją: Stanisław Pietras, Barłomiej Pietras, Jan Wilczek, i Edward Bafia oraz grający od wielu już lat na góralskich rekolekcjach, Zbigniew  Wałach z Istebnej. W tym dniu wygłoszona przez księdza  jubilata bardzo osobista homilia była żywym świadectwem głębokiej wiary naszych przewodników duchowych.  

Niecodziennym  przeżyciem  dla rekolekcjonistów był udział w różańcu odmawianym przez wiernych z całego świata  w wielu językach  na terenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.  Góralską grupę podczas modlitwy różańcowej  reprezentował pochodzący z Zakopanego były poseł na Sejm Andrzej Gut- Mostowy.  O godzinie 21.30 zapłonęły świece niesione przez wiernych oświetlając ciepłym światłem plac Sanktuarium. Kilkutysięczny tłum rozmodlonych pielgrzymów uczestniczył w procesji ze świecami wokół Sanktuarium niosąc figurkę Matki Boskiej. Pielgrzymów różnych narodowości, rozmawiających w wielu językach świata  połączył w modlitewnej  jedności i zadumie kult maryjny. Wszyscy niezależnie od kraju pochodzenia zmierzali w tym samym kierunku, zgodnie śpiewając Ave  Maria.  Podniosła, wyjątkowa atmosfera modlitwy głęboko zapadła w sercu uczestników  rekolekcji.  

Równie poruszającym był udział w Drodze Krzyżowej w gaju oliwnym nieopodal domów rodzinnych widzących w Aljustrel.  Jak co roku Drogę Krzyżową prowadził pracujący w Niemczech a wywodzący się z Cichego na Podhalu salezjanin  ks. Jacek Styrczula.  Rekolekcjoniści odwiedzili również Domy-Muzea pastuszków  w Aljustrel jak również Muzeum Sanktuarium Fatimskiego, gdzie mogli między innymi podziwiać wśród eksponatów wyróżniającą się cenną  koronę figury Matki Boskiej Fatimskiej, w której umieszczono kulę, wystrzeloną do papieża Jana Pawła II podczas zamachu w Rzymie.  

  Tegoroczna tematyka wykładów poświęcona była objawieniom fatimskim. Głównym prelegentem był jezuita, publicysta, dziekan Wydziału Teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, ks. prof. Dariusz Kowalczyk oraz znany  i kochany nie tylko w Polsce, benedyktyn z Tyńca, o. Leon Knabit.  Jak mówi z nierozłącznym uśmiechem na twarzy  sam 87 letni mnich,  w tym roku (2017r.) został uznany twarzą młodych w Małopolsce.  Z kolei, ks.  dr hab. Władysław Zarębczan, przedstawił uczestnikom góralskich rekolekcji  niezwykle interesujące wystąpienie  „Objawienia maryjne w różnych stronach świata”.

 

Część uczestników rekolekcji zwiedziło Lizbonę z przepiękną katedrą oraz miejscem urodzin św. Antoniego Padewskiego. Natomiast wszyscy  uczestnicy rekolekcji podziwiali Coimbrę, miasto, w którym znajduje się najstarszy w kraju uniwersytet, Katedra Se Velha – uważaną za najwspanialszą budowlę romańską w Portugalii. W  klasztorze  sióstr karmelitanek, w którym przebywała aż do śmierci siostra Łucja odprawiono uroczystą Eucharystię. Kolejne miejsca podziwiane przez naszych pielgrzymów to Batalha i Nazare.

Na koniec Ocean Atlantycki w Nazare w blasku słońca, w  całej swojej krasie  szumem fal pożegnał góralskich pielgrzymów, którzy po niezmiernie pracowicie spędzonym czasie rekolekcji, wzmocnieni w wierze i pełni nadziei  udali się do swoich krajów zamieszkania czekając już na  następne Światowe Rekolekcje Podhalańskie, które  zaplanowano we Francji w La Salette.  

Uczestnicy rekolekcji dziękują  ks. dr hab. Władysławowi Zarębczanowi  za wspaniałe przeżycia duchowe w trakcie pobytu w Fatimie,  za kultywowanie tradycji i szerzenie  kultury góralskiej  oraz mobilizowanie i wdrażanie uczestników rekolekcji do aktywnej, głębokiej  i żywej wiary.

 

                                                                                                      Walerian Tatar- Topór

Autor zdjęć: Jan Hodorowicz