XVI Światowe rekolekcje Podhalańskie w Rzymie

 

W dniach od 4 do 9 marca br., w Ośrodku Rekolekcyjnym „Fraterna Domus” w Sacrofano (Rzym) miały miejsce XVI  Światowe Rekolekcje Podhalańskie. Wzięło w nich udział ponad 70 górali z Polski, Niemiec, Austrii, Włoch, Ukrainy i Belgii, w tym 15 księży.  Na każdych rekolekcjach podhalańskich przygrywa muzyka góralska. Podobnie jak w ubiegłym roku, tworzyli ją: Zbigniew Wałach z Istebnej, Monika Wałach z Jaworzynki, Stanisław Bafia z Ciśca, Bartosz Ryłko z Rajczy oraz Mateusz Kowalczyk z Gronkowa.     

Tegoroczne rozważania rekolekcyjne były poświęcone zagadnieniu kształtowania sumienia. Dwa wykłady: ”Wychowanie  integralne człowieka jako gwarancja jego prawidłowego rozwoju” oraz ”Kształtowanie sumienia jako droga dojrzałości” wygłosił ks. prof. Zbigniew Formella, S.D.B.  Na ten sam temat nauczali także inni duchowni. ”Sumienie u ludzi z Biblii i nie tylko”– tak swoje rozważanie zatytułował o. Leon Knabit O.S.B., zaś ks. prof. Dariusz Kowalczyk, S.I. z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego wygłosił referat na temat: ”Ludzie sumienia a hipokryzja” . Już po raz trzeci na  rekolekcjach podhalańskich gościł ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego bł. Jana Pawła II. Przywiózł on ze sobą relikwiarz z krwią polskiego papieża i opowiedział o pielgrzymowaniu  tej relikwii w różnych krajach świata.  

W trzecim dniu uczestnicy rekolekcji podhalańskich wyruszyli do Watykanu, aby przy grobie bł. Jana Pawła II wziąć udział w uroczystej Eucharystii. Przewodniczył jej ks. Witold Józef Kowalów, od ponad 20 lat pracujący na Ukrainie. Ponieważ tegoroczne rekolekcje wypadły podczas  „sede vacante” , nie było w tym dniu audiencji generalnej Benedykta XVI, który kilka dni wcześniej zrezygnował ze swojej posługi. Tego dnia uczestnicy rekolekcji odwiedzili też piękny barokowy kościół św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie, gdzie znajduje się grób i cela św. Stanisława Kostki. Stamtąd udali się na modlitwę do kościoła św. Stanisława biskupa i męczennika przy Via Botteghe Oscure, gdzie spożyli posiłek . Następnie ulicami Rzymu przeszli do Kolegium niemieckiego S.Maria dell’Anima ,w którym zostały wystawione dzieła naszych podhalańskich artystów: Barbary Banieckiej-Dziadzio i Bogdana Dziadzio. Po powrocie do Sacrofano było spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Byli nimi: Hanna Suchocka, ambasador Rzeczypospolitej przy Stolicy Świętej, Anna Kurdziel, sekretarz tejże Ambasady oraz prof. Stanisław Grygiel, który przedstawił uczestnikom rekolekcji najnowszą księżkę H. Suchockiej „Rzymskie pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta”.

Następnego dnia uczestnicy rekolekcji udali się z pielgrzymką do starożytnego miasta Anxanum – Lanciano, położonego w Abruzji w środkowych Włoszech. Tam właśnie miał miejsce pierwszy i najważniejszy dla Kościoła katolickiego - Cud Eucharystyczny. Cud ten wydarzył się w VIII wieku. Po dokonanej konsekracji hostia stała się Ciałem, a wino przemieniło się w żywą Krew, krzepnąc w różnej wielkości grudki. Badania specjalistyczne wykazały, że Ciało jest prawdziwym ciałem, a Krew - prawdziwą Krwią. Odprawienie Mszy św. i złożenie hołdu w tym miejscu było dla uczestników rekolekcji niezwykłym przeżyciem.  Następnie podziwialiśmy bogate zabytki Lanciano, m.in, historyczne centrum oraz kościoły w stylu romańskim i gotyckim.

Z Lanciano cała grupa udała się do położonego o kilkanaście kilometrów dalej Fossacesia, gdzie zwiedziliśmy opactwo benedyktyńskie z XI wieku, w tym  średniowieczny wirydarz i pochodzącą jeszcze z wcześniejszej epoki pięknie odrestaurowaną kryptę. Obiad spożyliśmy w położonej tuż obok opactwa restauracji „Il Golfo di Venere”, z której tarasu rozciągał się urokliwy widok na Adriatyk. Tam miało miejsce oficjalne rozpoczęcie obchodów 80-lecia urodzin Zofii Karpiel, wszystkim dobrze znanej ciotki Bułeckuli.  Z Fossacesia udaliśmy się do sanktuarium w Manopello, w którym znajduje się chusta św. Weroniki, na której widoczny jest wizerunek Chrystusa.  Kilka lat temu Sanktuarium to odwiedził Ojciec Święty Benedykt XVI, który przypominiał, że ”szukanie oblicza Jezusa powinno być pragnieniem wszystkich chrześcijan”.  Również to miejsce dostarczyło głębokich przeżyć uczestnikom rekolekcji.

W piątek, 8 marca miał miejsce tradycyjny już blok dyskusyjny, który wraz z ks. prof. Dariuszem Kowalczykiem poprowadził ks. Władysław Zarębczan . Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się nad następującymi tematami: Rola rodziny w kształtowaniu sumienia,  Sumienie a normy prawne -  odwieczny konflikt? Etyka zawodowa a sumienie,  Współczesna kultura a formacja sumienia - pomoc czy destrukcja? Środki społcznego przekazu a kształtowanie sumienia,  Spowiedź i kierownictwo duchowe w formacji sumienia oraz Jak leczyć wypaczone sumienia?

Po południu, uczestnicy rekolekcji wzięli udział w nabożeństwie drogi krzyżowej, po mistrzowsku przygotowanej przez ks. Jacka Styrczulę, S.D.B. Następnie odbyły się dwa ciekawe spotkania. Pochodzący ze Skawy, ks. Bogusław Gil, M.I.C., opowiadał o swej pracy na misjach na Czarnym Lądzie. Wielu z nas, po raz pierwszy słyszało o objawieniach Matki Bożej w Kibeho, w Rwandzie.  Z kolei, pochodzący z Białego Dunajca, ks. Witold Józef Kowalów opowiedział o swojej pracy na Ukrainie. Wzruszające , bardzo spontaniczne świadectwo wiary i przywiązania do Boga i Kościoła przedstawiła pani Ludmiła Poliszczuk z Ukrainy, Polka urodzona w rodzinie deportowanej z Wołynia do Kazachstanu. Ostatniej, uroczystej Eucharystii podczas naszych rekolekcji przewodniczył podsekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, ks. Tadeusz Wojda, S.A.C. W tym dniu przypadał Dzien Kobiet. Na wieczornych posiadach wszystkie panie biorące udział w tegorocznych rekolekcjach otrzymały od mężczyzn piękną wiązankę mimozy. Specjalne życzenia przygotował na tę okazję nasz poeta, Jan Krzesak.  

Uczestnicy XVI Światowych Rekolekcji Podhalańskich, umocnieni i pokrzepieni na duchu powrócili do swoich obowiązków z  mocnym postanowieniem, aby w codziennym życiu dbać o kształtowanie własnego sumienia i dzielić się bogactwem swojej wiary ze wszystkim i ludźmi napotykanymi na swojej drodze życia. Oraz z cichym i równie mocnym oczekiwaniem na następne rekolekcje.

ks.W.M.Zarębczan