Wiktorówki Relacja z 2011 r.

Tradycyjnie już, w ostatnią niedzielę sierpnia, w sanktuarium Królowej Tatr na Wiktorówkach, zgromadzili się uczestnicy Światowych Rekolekcji Podhalańskich organizowanych w Rzymie. Po gorących i upalnych dniach jakie nawiedziły Polskę w sierpniu, w wigilię tego spotkania zaczął padać deszcz. Deszcz padał również rano w niedzielę, 28 sierpnia, jakby pogoda chciała ostudzić zapał wybierających się na tę wyprawę. Być może to spowodowało, że w spotkaniu udział wzięło mniej ludzi niż w latach ubiegłych. Część uczestników rekolekcji tego dnia udała się do parafii Giebułtów na uroczystość 25-lecia kapłaństwa ks. Stanisława Gutta.

            Ci, którzy wybrali trasę z Wierchu Porońca na Rusinową Polanę,  mieli okazję pójść nową drogą specjalnie przygotowaną przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego na obchody 150-lecia objawień Matki Bożej, pasterce Marysi Murzańskiej.   Odbyły się one na Rusinowej Polanie w ostatnią niedzielę lipca tego roku pod przewodnictwem arcypasterza krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza.

            Wytrwali wędrowcy dotarli do celu, mimo iż początkowo pogoda nie zachęcała do tego. O godz. 13.00 w Sanktuarium rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. Władysław Marian Zarębczan, a kazanie wygłosił o. Leon Knabit  OSB Obecny był także ks. Mirosław Juchno oraz przedstawiciel miejscowej wspólnoty dominikańskiej.

            W wygłoszonej homilii, o. Leon nawiązał do wspaniałego przykładu młodych, zgromadzonych na światowych Dniach Młodzieży w Madrycie oraz na różnych spotkaniach w Polsce i poza jej granicami. To dobrze rokuje na przyszłość! Apelował o mężne wyznawanie wiary i o przeciwstawianie się złu dobrem. Jak sam wyznał, pielgrzymuje do Matki Bożej na Wiktorówkach od 1955 roku, z małymi przerwami, prawie każdego roku. O. Leon wyraził swoją radość z tego, że wielu rodziców przyprowadza w to piękne miejsce swoje  pociechy od ich najmłodszych lat, często wynosząc je na rękach, bo nie umiałyby same pokonać takiej odległej trasy. W ten sposób poznają cudowną przyrodę tatrzańską, a przede wszystkim, Chrystusa i Jego Matkę, prowadzone przykładem swoich rodziców.

            Razem z nami na tegorocznym spotkaniu był też najmłodszy uczestnik rzymskich rekolekcji, Mikołaj Ryłko, który – jak wyraził się o. Leon – „skasował wszystkich uczestników spotkania” włącznie z duchowieństwem i ważnymi osobistościami przybyłymi na Wiktorówki. Trzeba było widzieć jego uśmiech i radość życia...!

            W czasie liturgii oraz na posiadach na Rusinowej Polanie przygrywała kapela góralska Stanisława Pietrasa z Bukowiny Tatrzańskiej. Stanisław Gał tradycyjnie już uwiecznił na zdjęciach wydarzenia tego dnia. Po Mszy św. na Rusinowej Polanie odbyły się porekolekcyjne posiady. Pogoda się poprawiła, opadły mgły, wyjrzało słońce i pozwoliło uczestnikom na radosne biesiadowanie. O strawę dla wszystkich zatroszczył się i zasponsorował ją rekolekcyjny brat, poseł Andrzej Gut Mostowy. W czasie spotkania została też przedstawiona tematyka przyszłorocznych rekolekcji w Rzymie. Będzie ona oscylowała wokół problemu wychowania człowieka.

            Mimo zmiennej pogody, nie najlepszej jak się wydawało rano do wycieczek górskich ( w górach nie padało, była tylko gęsta mgła), na spotkanie przybyło ok. 100 osób z różnych stron kraju a także zza granicy, które w różnych latach brały udział w rzymskich rekolekcjach. Przyprowadzili oni ze sobą swoich krewnych i znajomych. Wielu z nich przymierza się już do następnych, XV Światowych Rekolekcji Podhalańskich, które są planowane w dniach od 4 do 11 marca 2012 roku.

 rusinowa mini

Wdzięczni Bogu za 13-letnie doświadczenie Światowych Rekolekcji Podhalańskich chcemy znowu się spotkać w Sanktuarium MB Jaworzyńskiej - Królowej Tatr  na Wiktorówkach.

Spotkanie po XII Rekolekcjach Podhalańskich odyło się w niedzielę, 29 sierpnia 2010r. O godz. 13.00 odprawiliśmy Mszę św. koncelebrowaną, potem na Polanie Rusinowej, przy watrze odbyły się nasze porekolekcyjne posiady. Serdecznie zapraszam wszystkich uczestników dotychczasowych rekolekcji oraz tych, którzy pragną do nas dołączyć.

Zaproście również Waszych duszpasterzy, rodziny, znajomych i  przyjaciół.  Serdecznie pozdrawiam i czekam na spotkanie z Wami.

 

ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan