Spotkanie na Wiktorówkach 2012 r.

Foto-relacja autorzy różni.

przejdź do galerii,

wróć do strony głównej Wiktorówek.

 

Pierwsze spotkanie uczestników Światowych Rekolekcji Podhalańskich w sanktuarium Królowej Tatr na Wiktorówkach miało miejscu w roku Wielkiego Jubileuszu 2000. Wtedy to nasza rekolekcyjna brać podarowała ks. Władysławowi Zarębczanowi piękny ornat góralski, który znają wszyscy uczestnicy rzymskich rekolekcji. Od tamtej chwili, każdego roku w ostatnią niedzielę sierpnia spotykamy się w Tatrach, aby wspólnie się pomodlić i ustalić plan kolejnych rekolekcji. Nasze posiady zawsze odbywają się na Rusinowej Polanie.

Tegoroczne spotkanie miało miejsce 26 sierpnia br. i wzięło w nim udział kilkaset osob, przybyłych z Podhala, z różnych stron Polski oraz z zagranicy. Z podziwem wpatrywaliśmy się w naszego duchowego przewodnika, O. Leona Knabita, O.S.B., który pomimo swoich prawie 82 lat, bez problemów pokonał trasę wiodącą z Wierchu Porońca do Sanktuarium na Wiktorówkach. O godz. 13.00 w Sanktuarium rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. Władysław Marian Zarębczan, a kazanie wygłosił o. Leon Knabit.  Obecni byli także także ks. Władysław Pasternak, proboszcz i dziekan bukowiański, kapelani Związku Podhalan, ks. Mieczysław Łukaszczyk i ks. Tadeusz Juchas, ojcowie dominikanie oraz księża goście.

W czasie liturgii oraz na posiadach na Rusinowej Polanie przygrywała kapela góralska Stanisława Pietrasa z Bukowiny Tatrzańskiej. Dołączył do nich Stanisław Bafia, który przygrywał nam na tegorocznych rekolekcjach w Rzymie. Stanisław Gał oraz inni fotografowie uwiecznili na zdjęciach wydarzenia tego dnia. Niektóre z nich można obejrzeć poniżej. Na Rusinowej Polanie odbyły się porekolekcyjne posiady, na których została przedstawiona tematyka przyszłorocznych rekolekcji w Rzymie. Będzie ona oscylowała wokół problemu kształtowania sumienia człowieka.