"Polacy w Watykanie"

 

 ”Wobec tej księgi doznaję niemal wrażenia jakie wywołał na pewnym kompozytorze austriackim słynny wodospad Niagara. Gustaw Mahler (1860-1911) – bo tak się nazywał ów muzyk i autor potężnych symfonii – gdy stanął w obliczu wodospadów Niagary, zakrzyknął: „Nareszcie prawdziwe fortissimo!” Sądzę, że wśród starszych i nowszych monografii, słowników i małych encyklopedii, publikacja księdza Zarębczana jest takim fortissimo o Polakach w Watykanie. Jestem święcie przekonany, że tego rodzaju książka była potrzebna i że będzie naprawdę pożyteczna. Swoi i obcy będą z uznaniem i wdzięcznością korzystać z ogromu wiadomości w niej zawartych” (Abp Janusz Bolonek, Nuncjusz Apostolski w Urugwaju, prezentacja książki „Polacy w Watykanie” w Rzymie, 27.10.2004).


”Książka będzie cenną pomocą dla tych, którzy dotychczas - żeby odnaleźć informacje o jakimś Polaku w Watykanie - musieli wertować Annuaria, przekopywać biuletyny Kongregacji, Synodów itp. Dziś mamy wszystkich razem, osadzonych w kontekście czcigodnych instytucji watykańskich. Ta księga (ponad 600 stronic), interesująca zwłaszcza dla tych, którzy zakosztowali pracy w Watykanie, potwierdza opinię, że z pontyfikatem Polaka zaroiło się od Polaków w pałacach apostolskich. Tak, jest nas tam - w książce i Watykanie - wielu. Taka jest tradycja: każdy papież wprowadzał tu rodaków. Z ulgą twierdziłem, bo widać to czarno na białym, że już prawie legendarna "polska mafia" - z kilkoma zaledwie wyjątkami - nie objęła w Stolicy Apostolskiej wyższych stanowisk. No i co to za mafia?!” (Ks. Adam Boniecki, Tygodnik Powszechny, 7.11.2004).

”Uważam, że na rynku księgarskim pojawiła się publikacja godna polecenia, która powinna się znaleźć w bibliotece każdego, kto zajmuje się problematyką watykańską, zwłaszcza za pontyfikatu Jana Pawła II, a to dlatego, że w swoim rodzaju jest unikalna i niezastąpiona. Gratuluję jej Autorowi, podziwiani jego pracowitość i życzę, by kontynuował swoje badania w tym kierunku, ponieważ jest to temat, który, z pożytkiem dla czytelników, można poszerzyć i pogłębić” (Bp Tadeusz Peronek, prezentacja książki „Polacy w Watykanie” w Krakowie, 19.03.2005).

 

Sprawozdanie z prezentacji książki, która odbyła sie w Rzymie 27.10.2004 r. 

wróć do strony głównej Publikacji.