"Na Was zawsze można liczyć"

Z okazji zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II, wydawnictwo „Michalineum” opublikowało album „Na Was zawsze można liczyć. Tytuł książki nawiązuje do słynnych słów, jakie Ojciec Święty skierował do górali w Zakopanem w 1997 roku.

Autorem zdjęć jest kronikarz pontyfikatu Jana Pawła II, fotograf, Grzegorz Gałązka. Jego zdjęcie, które wykonał polskiemu Papieżowi w 1989 r., zostało wybrane na beatyfikacyjny portret, odsłonięty 1 maja 2011roku na Placu św. Piotra. W albumie znajdują się zdjęcia zrobione przez G. Gałązkę podczas podróży Jana Pawła II na Podhale, a także te wykonane w Rzymie i w Watykanie, z okazji wystawienia w Wiecznym Mieście góralskiej opery poświęconej Janowi Pawłowi II.

Słowo pisane, „Gazda Owczarni Chrystusowej na Podhalu” przygotował Ks. Prałat Władysław Marian Zarębczan. Zaczyna od przepowiedni związanych z polskim papieżem i opisuje niezwykłą radość górali, kiedy one się spełniły. W dalszej części opisuje wizyty Ojca Świętego w Nowym Targu, w Dolinie Chochołowskiej, w Zakopanem i w Ludźmierzu. Cenne są zamieszczone tam teksty śpiewek wykonywanych podczas wizyt Jana Pawła II na Podhalu, jak również słowa hołdu, który w imieniu wszystkich górali złożył Ojcu Świętemu ówczesny burmistrz Zakopanego, Adam Bachleda-Curuś.

W rozdziale „Wdzięczni za wszystko”, autor nawiązuje do niezwykłej życzliwości i szacunku jakim darzył górali Jan Paweł II. Z tej wdzięczności zrodziła się opera góralska „Jan Paweł II na Podhalu”, którą obejrzały tysiące widzów w Zakopanem, Ludźmierzu, Nowym Targu, Rzymie, Krakowie, a nawet w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Uradowani wyniesieniem do chwały ołtarzy swojego Pasterza, górale radośnie śpiewają: „Ciesy sie Podhole, raduje świat cały, Ociec Świynty zostoł przyjynty do chwały!”

wróć do strony głównej Publikacji.