"Ite ad Joseph - Idźcie do Józefa"

Znalezienie nieznanych dotychczas dokumentów o parafii w Gronkowie dało asumpt do napisania tej książki. Materiały te nie były dostępne w czasie kiedy powstawała monografia ”Gronków i Gronkowianie”. Są to bardzo szczegółowe ogłoszenia parafialne proboszcza gronkowskiego ks. Ludwika Mirka z lat 1931-1943 oraz protokoły z zebrań Rady Parafialnej w Gronkowie z lat 1931-1946.

Udało się też dotrzeć do ogłoszeń parafialnych ks. Wiktora Błotki z lat jego duszpasterzowania w naszej miejscowości, które przypadły na czas budowy nowego kościoła. Dokumenty te są prawdziwą skarbnicą wiedzy o wsi i parafii, która organizowała się jako samodzielna wspólnota. Nie sposób nie przybliżyć mieszkańcom problemów związanych z przygotowaniami parafii do budowy kościoła jeszcze przed II wojną światową.

Mamy nadzieję, że książka ”Ite ad Joseph-Idźcie do Józefa. Kościółek św. Józefa w Gronkowie” stanie się kolejną cegiełką do historii Gronkowa i naszej wspólnoty parafialnej. W szczególny sposób chcieliśmy wyrazić wdzięczność dla Wiktorii Wilczek-Witkowej, która cały swój majątek pozostawiony w rodzinnej wsi po wyjeździe do Ameryki przekazała na budowę nowego kościoła. Dzięki wspaniałomyślności naszej Rodaczki można było przystąpić do budowy kościoła na gruntach będących jej własnością i polach sąsiadów, po zamianie za darowane przez nią pola. Przybliżamy też historię jej życia. Przy okazji z wdzięcznością i uznaniem powracamy także do najbardziej zasłużonych rodaków gronkowskich, którzy w trudnych latach, z ogromnym poświęceniem przewodzili naszej społeczności.

Nawiązujemy do spraw związanych z budową kościoła w oparciu o odnalezione dokumenty pisane z tego okresu. Przypominamy też sylwetki naszych Proboszczów, ze szczególnym uwzględnieniem budowniczych kościoła: ks. Kanonika Wiktora Błotko, ks. Władysława Miłaszewskiego - nazywanego w Gronkowie Prałatem oraz najdłużej nam służącego w całej historii parafii, ks. Kanonika Adama Bielę. Nie przypadkowo, doczesne szczątki ks. Miłaszewskiego i ks. Bieli spoczywają obok naszego kościoła. Ks. Władysław Miłaszewski jako pierwszy spoczął na cmentarzu przykościelnym, aby - jak często powtarzał: „słuchać waszego pięknego śpiewu”.

Książkę tę pragniemy zadedykować aktualnemu Proboszczowi w Gronkowie, ks. Kanonikowi Józefowi Motyce, którego staraniem odnowiony został gruntownie kościółek św. Józefa – ze wstępu współautora, Jana Leśnickiego.

 

wróć do strony głównej Publikacji.